ayudemen Fisica porfis

Explicación:
Fórmula:
D=V*T
D=distancia
V=Velocidad
T=tiempo
a). d=200m*4s
d=800m
b) d=30m/s*120s
d=3600m/s
c) 42km=14km/h*T
42÷14=T
T=3h