Respuesta :
Respuesta:
a) vi = 10.0 m/s
b) vf = -4.7m/s
explicación:
a) Δx = vit -1/2 g t^2
Δx +1/2gt^2 = vit
4.00m + 1/2 (9,8m/s^2)(1,50)^2 = vit
15.0m/1.50s = vi
vi = 10.0m/s
b) vf = vi - gt
vf = 10.0m/s - (9,8m/s^2)(1,50s)
vf = -4.7s
Respuesta:
a) vi = 10.0 m/s
b) vf = -4.7m/s
explicación:
a) Δx = vit -1/2 g t^2
Δx +1/2gt^2 = vit
4.00m + 1/2 (9,8m/s^2)(1,50)^2 = vit
15.0m/1.50s = vi
vi = 10.0m/s
b) vf = vi - gt
vf = 10.0m/s - (9,8m/s^2)(1,50s)
vf = -4.7s